Med stvarmi, ki jih je potrebno narediti, moramo biti pozorni tudi na stvari, ki se ne smejo narediti, oziroma jih je potrebno uporabljati pravilno. Optimizacija spletnih strani se sestoji iz 10 pomebnih korakov:
1. Izbira ključnih besed in jakost konkurence
Pri izbiri ključnih besed moramo biti pozorni tudi na jakost konkurence - to je velikost in kvaliteta visoko rangiranih strani za vam pomebne ključne besede. Na splošno je bolje, če stran optimiramo za ključne besede, ki nimajo tako velike konkurence. Ljudje v iskalnike ne vpisujejo zgolj predvidene besede ali besedne zveze. Poskusite ugotoviti še katere druge besede oz. besedne zveze za vašo stran in, če je konkurenca za vaše najpomebnejše ključne besede "prevelika", raje optimirajte spletno stran za "manj popularne" ključne besede.
2. Preverjanje HTML kode za eventuelne napake (HTML validation)
Velika večina internetnih strani, je napisanih v HTML izvorni kodi. Kot vsak programski jezik, ima tudi HTML svoja slovnična pravila, besednjak ter sintakse in od vsakega HTML dokumenta, se pričakuje, da ta pravila tudi spoštuje. Kot vsak drug programski jezik, se tudi HTML jezik nenehno spreminja in dopolnjuje. Ker pa je HTML s časom postal relativno zapleten jezik, je tudi zelo enostavno storiti napake. HTML dokument, ki sprejetih uradnih sprememb ne upošteva, se imenuje neveljaven HTML (invalid HTML code).
3. Optimizacija elementov na spletni strani
Optimizacija elementov na spletni strani zagotovi, da bodo iskalniki lahko določili o čem vaša internetna strani "govori".
4. Pridobivanje kvalitetnih povezav, ki kažejo na vašo spletno stran
Najučinkovitejše so povezave iz spletnih strani, ki vsebujejo vaše ključne besede (torej sorodnih, a ne konkurenčnih strani). Najboljše vhodne povezave so besedilne povezave, sestavljene iz uporabniku pomebnih ključnih besed.
Napačen primer: Za ogled prireditev to soboto, kliknite tukaj.
Pravilen primer: Če si želite nepozabne zabave, si lahko ogledate sobotne prireditve.
5. Izogibajte se uvodnim stranem
Nekatere spletne strani uporabljajo kot svojo uvodno stran, sliko (ali Flash animacijo) z napisom npr. "Dobrodošli na naši spletni strani" in nadaljno povezavo na njihovo "pravo" spletno stran. Tega ne delajte. Iskalniki dajejo največjo vrednost prav uvodni oz. vstopni strani na določeni domeni, zato je najbolje, če je ta stran že "pokrita" z besedilom in ključnimi besedami. Prav tako, lahko nekateri iskalniki povezavo do podstrani zgrešijo. Povrhu vsega pa, večina spletnih uporabnikov uvodnih strani ne mara (navkljub dobri veri nekaterih lastnikov spletnih strani).
6. Omogočite iskalnikom, da indeksirajo vašo spletno stran
Iskalniki nimajo takih zmožnosti kot brskalniki (pregledovalniki spletnih strani, npr. Internet Explorer, Firefox, Opera, Netscape Navigator,...). V bistvu vidijo iskalniki vašo internetno stran zelo podobno kot tekstovni brskalniki (brskalniki, ki niso zmožni prikazovanja slik tako, da v njih vidimo samo besedilo, ki se nahaja na spletnih straneh). Iskalniki imajo radi besedilo, besedilo in še več besedila. Tako npr. ignorirajo besedilo, ki se nahaja v sami sliki, berejo pa lahko "alt" značke, ki služijo za opis določene slike.
To pomeni, da iskalniki niso zmožni uporabljati tehnologije, ki jo uporabljajo običajni brskalniki, ko berejo vašo spletno stran. Če vaša spletna stran vsebuje preveč Flasha, DHTML-ja, piškotkov, JavaScripta, gesel za dostop do določene vsebine, itd., obstoja velika možnost, da vaša spletna stran ne bo pravilno indeksirana.
7. Izberite ponudnika gostovanj s hitrimi in zanesljivimi strežniki
Vaša spletna stran, naj bi gostovala na zanesljivem strežniku (računalnik na katerem je vaša spletna stran postavljena). V naspretnem primeru, se lahko zgodi, da strežnik v trenutku, ko bi si iskalnik želel obiskati vašo spletno stran, ne bo delal. Če se vaša spletna stran ni zmožna odzvati, ko jo iskalnik želi obiskati, v tem iskalniku ne bo indeksirana. Še huje, če je vaša spletna stran že indeksirana in iskalnik pri ponovnem obisku ugotovi, da se vaša spletna stran ne odziva, bo stran smatral kot nedelujočo in obstajala bo verjetnost, da bo spletno stran izključil iz svoje baze podatkov. Ključnega pomena je, da svojo spletno stran gostite na strežnikih, pri katerih so "okvare" bolj izjema kot pravilo.
Največji iskalniki imajo zelo veliko dela, saj naj bi v kar najkrajšem času indeksirali od 4-6 miljard spletnih strani (in želijo si jih indeksirati čim več). Če ima torej strežnik, ki gosti vašo spletno stran slabo (počasno) povezavo z internetom, obstoja možnost, da vašo spletno stran največji iskalniki sploh ne bodo indeksirali.
8. Izogibajte se posebnim znakom v vašem URL-ju (spletnem naslovu)
Večina iskalnikov ima probleme z indeksacijo spletnih strani, katerih URL vsebuje posebne znake. Sledeči znaki so najbolj znani kot "zaustavljalci iskalnikov":
- procenti (%)
- znak za dolar ($)
- je enako (=)
- in (&)
- vprašaj (?)
Ti znaki so najpogosteje najdeni v dinamičnih spletnih straneh. Iskalnikom ti znaki sporočajo, da obstaja možnost neskončnega ponavljanja na strani. Iz tega razloga nekateri iskalniki strani s temi znaki ignorirajo.
9. Ostali pomebni elementi
- Ključne besede v naslovih in podnaslovi (h1, h2, h3, ...), krepka besedila, besedilne povezave (izhodne)
- Ključne besede v domeni, naslovu spletne strani (in podstraneh) in opis spletne strani (in podstrani)
- Izogibajte se dinamičnim spletnim stranem
10. Vpis v iskalnike in imenike
Za neko spletno stran lahko rečemo, "da je na spletu " šele, ko jo spletni uporabniki lahko tudi tam najdejo. Našo spletno stran imamo lahko postavljeno na strežniku, pa vendar če spletne strani nismo tudi "uradno" objavili, je ne bo videl nihče (razen tistih, ki vedo točen naslov vaše strani - torej vaši najbližji). Vpis v iskalnike in imenike poskrbi, da je vaša spletna stran tudi uradno prisotna na internetu.
|